Jaklova Folimanka Blues oslavila 25 let existence pod heslem: Bigbít musí žít! Doporučený

Folimanka Bues hraje v sestavě zkušených a osobitých muzikantů: Eugen Pál Baláž *1967 - guitar, Hadži Hrkal *1957 bass guitar, Ladislav Jakl *1959 - vocal, accoustic guitar, Pavel Jiroušek *1963 - piano, Martin Tvaroh *1969 - drums. Folimanka Bues hraje v sestavě zkušených a osobitých muzikantů: Eugen Pál Baláž *1967 - guitar, Hadži Hrkal *1957 bass guitar, Ladislav Jakl *1959 - vocal, accoustic guitar, Pavel Jiroušek *1963 - piano, Martin Tvaroh *1969 - drums. snímky Ivana Haslingerová, Fragmenty

Folimanka Blues, kapela odvázaného bigbítu a rocku, velkých vášní, velké legrace, ale i bluesových slz, prostě kapela autentických prožitků ze skutečného života, oslavila 20. června 2018 v Malostranské besedě v Praze již čtvrt století své existence. Na jejích textech i příslušných melodiích je okamžitě k poznání, v jaké náladě pro ni  její frontman Ladislav Jakl písně skládal, v jakém byl životním rozpoložení. Jsou to písně o životě, o vášni, ale i o beznaději, cynismu, o hospodách, o pivu, o ženských, které ho stejně jako každého mužského těší, ale i trápí. Prostě je v nich vyznání chlapa, který se nestylizuje do umělých póz, ale zpívá a hraje o tom co cítí. Je to zkrátka tvrdý rock a blues s kusem pohnuté čtvrtsetleté historie.

Já sama jsem se poprvé s kapelou Ladislava Jakla setkala v roce 1999 na svérázném křtu jejího alba "Naše hospody" v prostředí pražských houmlesáků na Masarykově nádraží v Praze. Kmotrem alba byl generální ředitel Národní galerie Milan Knížák (podrobně viz článek: "Naše hospody" Ladislava Jakla"). Od té doby jsem viděla mnoho jeho koncertů ve Vagonu, Lucerna baru, Na Folimance, v Modré vopici a mnoha dalších klubech a hospodách. Dokonce jsem absolvovala i ten obrovský pod Nuselským mostem, kde křtila kapela album "Neskákejte z Nuselského mostu". I když byl každý koncert v jiném prostředí, jedno měly společné. Na všech koncertech to vždy Jakl rozjel se svou skupinou naplno jako zuřivý rocker.

 

Prostory Malostranské besedy očekávají příchod hudebníků kapely

A co víc, ke svým vystoupením, k nimž by si mohla jeho Folimanka Blues vybrat díky jeho postavení supersnobské sály, zůstal stále věrný svým hospodám, a jak sám s úsměvem říká, nejrůznějším špeluňkám: „Hrajeme po nejrůznějších špeluňkách všech koutů Čech, v sídle pražských sanktusáků, tedy v hale Masarykova nádraží, pod Nuselským mostem a dalších neskutečných místech ČR."  

Prostě na koncertech Folimanky Blues je vždy obrovské uvolnění a pohoda, kterou už člověk jinde  nezažije. Koncert končí vždy bezvadným mejdanem, muzikanti jsou mezi fanoušky a proto se na akce těší všichni, kteří ještě neztratili smysl pro humor a recesi. Atmosféra koncertů je neskutečně uvolněná a neopakovatelná. A tak tomu bylo i na výroční oslavě čtvrtstoletí existence Folimanky Blues. Fanynky se o svého Laďu přímo přetahovaly. Fotografie za článkem hovoří za vše.

 

Kromě zábavy nebylo možné zavzpomínat na zásadní okamžiky v životě kapely.  

První velký koncert kapely proběhl na "Rockové účtu" 14. května  1993 ve Velkém sále Dopravních podniků v Praze Holešovicích. Tehdy se 34letý rocker Ladislav Jakl poprvé rozhodl vystoupit společně s kapelami Etal a Hokr. Jako hosté vystoupili  Vladimír Mišík a Michal Prokop. Těsně před koncertem přišel mnohaletý Jaklův kytarista Ríša Kříž s nápadem, že by účtování mělo obsahovat i staré Jaklovy hospodské písničky z přelomu 70. a 80. let. Přivedl kolegu z jazzových kapel, ostříleného pianistu všech žánrů Robbyho Černého a s hostujícím bubeníkem Zdeňkem Cimmermanem (původně z Etalu) společně vše zahráli. A protože  se to líbilo a když už měli písničky nacvičené, rozhodli se, že je budou hrát i jinde. Zahráli jeden koncertík pod názvem L. J. a Černý kříž  a po něm přišel 28. prosinec 1993  koncert v Gagu v Paláci Metro. Dramaturg klubu chtěl vědět, jaký název kapely má napsat na plakáty. Bylo zrovna páteční ráno po Jaklově pravidelném čtvrtku v jeho oblíbené hospodě U Folimanky (dnes zvané Magister Kelley) a jeho napadla naprosto přirozeně Folimanka Blues. 

A tak vznikla definitivně Jaklova kapela, která od té doby za 25 let absolvovala přes 500 koncertů po asi osmdesáti místech celé republiky - v Plzni, ve Strakonicích,  v Kutné Hoře, ve Vrchlabí, v Ústí nad Labem, v Chebu, v Libverdě, v Brně, v Ostravě, ve Svojetíně, na Povydří, v Kutné Hoře, ve Střelských Hošticích a v Českém Krumlově. Kapela konzertovala i v Rakousku, Polsku, Německu, Slovensku a New Yorku.  Do televize  pronikla konzertem z brněnské Staré pekárny nebo z velkého benefičního koncertu v Aréně Sazka. 
 
Kapela vydala 4 alba na CD. V roce 1999 vydala album Naše hospody, v roce 2001 Neskákejte z Nuselského mostu, v roce 2004 Kudlanku a v roce 2011 Krajinu po bitvě. Do repertoáru přibývaly nové písničky v podobném nebo ještě tvrdším stylu. Ale pozor. I když Folimanka miluje bigbítový skotačivým kravál, který zvedne na nohy každou správnou hospodu, hraje i dramatické expresívní písně, jaké se poslouchají pozorně i v klubech pro fajnšmekry.
 
Vždy po pěti letech pořádala Folimanka oslavu k výročí svého vzniku. K pátému výročí kapely v Černém koníčku se tísnilo pětset fandů a fernet tekl proudem, desáté narozeniny v Lucerna Music Baru byly rovněž krásné, ještě větší patnácté v Retro Music Hallu a stejně parádní dvacáté v paláci Akropolis. Nynější oslava v Malostranské besedě se vyvedla neméně skvěle.
 

Bohužel čtvrt století je dlouhá doba a ani Folimanku neminula umrtí některých členů.  

První strašná rána postihla Folimanku na začátku roku 2005, když zemřel na mozkovou mrtvici bubeník Zdeněk Cimmerman. Vůbec nebylo jisté, jestli kapela v sobě najde sílu pokračovat, nakonec se ale zvedla a s bubeníkem Karlem Jenčíkem se mezi své fandy vrátila. V září roku 2009 přišel na post bubeníka Pavel Pečenka z Kutné Hory, po něm za bubny začal řádit Mirek Lahoda z Hořovic, kterého pak vystřídal Martin Tvaroh z Českého Krumlova. 
V květnu  2006 odešel hrát nebeské jam-session kytarista Ríša Kříž a v srpnu 2010 vážně onemocněl pianista Robby Černý. Bylo jasné, že mu jde o život a z toho důvodu Folimanka Blues začátkem roku 2011 ve studiu SQS Jiřího Stivína ve Všenorech natočila nové CD. Jeho vydání se ale Robby už nedožil. Kapela se opět zastavila a až koncem roku 2011 se rozhodla vrátit opět na pódia comebackem s novým pianistou Zdeňkem Vlčem a hraním písní z nového CD Krajina po bitvě. V průběhu roku 2012 Vlčeho vystřídal Pavel Beníšek a po něm přišel Pavel Jiroušek. 
Tragédiím ale nebyl konec. V prosinci 2012 náhle umřel kytarista Honza Chalupský. I z téhle rány se ale kapela zvedla a na jeho místo přišel Eugen Pál Balász až z daleké slovenské Rožňavy. 

V současné době hraje kapela v sestavě zkušených a osobitých muzikantů: Eugen Pál Baláž *1967 - guitar, Hadži Hrkal *1957 bass guitar, Ladislav Jakl *1959 - vocal, accoustic guitar, Pavel Jiroušek *1963 - piano, Martin Tvaroh *1969 - drums.


Na výroční oslavě v Malostranské besedě věnoval všem svým mrtvým kamarádům Ladislav Jakl krásnou píseň 

UBEJVÁ NÁS

Ubejvá nás

Ubejvá nás

A co si asi říkají

Když dolů na nás koukají

Na čelo si klepají

Pak se tomu zasmějí

pivo si tam nalejí

bigbít si tam zapějí

V oblacích si lítají

Dobře se tam pomějí

A dalšího zas vítají

A dalšího zas vítají

A zatím tady dole 

Ubejvá nás

I přes tyto smutné ztráty žije kapela dál, protože jak říká její frontman Jakl - bigbít musí žít.!

A také proto, že Zdeněk Cimmerman, Ríša Kříž, Robby Černý a Honza Chalupský určitě shora kontrolujou, jestli se ti dole neflákají.  

To, že i přes všechny tyto smutné okamžiky a přes své  obrovské pracovní vytížení u prezidenta Václava Klause dokázal Ladislav Jakl kapelu udržet při životě, potvrzuje to, že musí rock milovat nade vše. Že je prostě srdcem hudebník. A co víc, hudebník, který si nejen dokáže najít čas na svou milovanou kapelu, ale dokáže pro ni skládat nové a nové písně. 
 
Podle vlastních slov žil Ladislav Jakl bigbítem už coby batole, neboť jeho tři starší bráchové byli pro něj rovněž nadšeni. První kapelu založil už v 11 letech, aby se jim vyrovnal.
 
"Nejvíce se mi vsákla do duše vášnivá hudba Led Zeppelina, nespoutaná tvůrčí hravost Franka Zappy a skoro až geologické usazeniny blues černých amerických kytaristů." 
 
O své kapele říká: "Jak stárnu, Folimanka Blues stárně se mnou. Ubývá bezstarostnosti, přibývá drsných emocí, hořkosti, velkých lásek, divokosti i temných zákoutí kdesi uvnitř. Každý prožitek i každý nový muzikamt mě vždycky o kousek posune."  

Na závěr přeji Ladislavu Jaklovi, aby i v dalším čtvrtstoletí uspořádal se svou Folimankou ještě hodně podobných báječných koncertů a aby zůstal stále svůj! A volám: Dejte Šance Folimance!

Slíbené fotografie z  výroční oslavy čtvrtstoletí existence Folimanky Blues jak šly za sebou v průběhu večera:

 

 

Číst 4875 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Zveřejněno v KULTURA
IVANA HASLINGEROVÁ

Šéfredaktorka  revue Fragmenty:

RNDr. Ivana Haslingerová, CSc., ředitelka Odboru pro styk s veřejností KKČ, (*21.08.1946 v Praze)

Vystudovala SVVŠ v Humpolci (1960-64) a Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor fyzika pevných látek (1964-69). V letech 1970-71 absolvovala tamtéž postgraduální studium za účelem získání titulu RNDr., v roce 1977 tam obhájila disertační práci v oboru fyziky pevných látek a získala titul CSc. Výsledky její kandidátské práce byly využity mj. v Ústavu jaderné fyziky v Řeži u Prahy při studiu slitin kovů tvořících povlaky jaderného paliva v jaderných reaktorech, které jsou vystaveny extrémním teplotním a dalším podmínkám. Pracovala tam jako odborný asistent v letech 1973-74. V letech 1975-93 působila jako vědecký pracovník v Ústavu fyzikální chemie a elektrochemie J. Heyrovského ČSAV. Během své vědecké působnosti publikovala 39 původních vědeckých prací a příspěvků na vědeckých konferencích z oboru studia krystalické struktury a vlastností pevných látek a teoretické kvantové fyziky a chemie. Dvakrát jí byla udělena mimořádná Cena Akademie věd. Od roku 1994, po nedobrovolném odchodu z AV ČR po bezprecendentním zákroku tehdejšího předsedy Akademie věd ČR Rudolfa Zahradníka se věnovala publicistice a od 1997 je šéfredaktorkou revue Fragmenty. Prostřednictvím revue Fragmenty jsou zajišťovány granty a umělecké projekty, neboť je zasílána významným osobnostem ze světa kultury, podnikání a politiky. Náplní revue jsou převážně původní články a rozhovory s významnými osobnostmi. Nikdy nebyla členkou KSČ, neboť komunizmus pokládá za největší neštěstí lidstva. Jejím koníčkem je malování, politika, psaní článků a esejů, počítače, četba, turistika. Je vdaná, manžel Doc. Ing. Jiří Pancíř, CSc., syn Michal Haslinger. Je dcerou Libuše Pamětnické, básnířky a spisovatelky kraje Vysočina.

Nejnovější od IVANA HASLINGEROVÁ

Tištěná revue

Další ukázky ZDE

Pomozte dětem

Život detem

PROTIPROUD

 

VIDEO ZPRÁVY

 

Kardinál Dominik Duka zve 28. 10. 2018 od 16:15 hodin občany do Svatováclavské kaple  k Modtibě za národ

 

Pozvánka na Kající a prosebné procesí za český národ 28.10. 2018 

Sraz na Staroměstském náměstí v Praze od 14. hodin 

 

Jak dopadla  Florencie Lorenza Magnifica díky Merkelové

Eulament při večerním zasedání:

Server Manipulátoři usilovně vyvrací tvrzení, že europoslanci v sále spí. Má pravdu. Spí v hezky doma v postýlkách.  

Václav Klaus: Homopolitikus Jakl je nejlepší ze všech 230 kandidátů do Senátu

Snímky přechodů hranic mezi státy

Český turista na Krétě nafilmoval "topící se migrantky"

Kameranovi dávala pokyny režisérka, aby to vyvolalo potřičný soucit. 

 

Až budete chtít něco vzdát, podívejte se na toto video

HURÁÁÁ! Nigel Farage zpět v politice v boji za svůj sen - skutečný Brexit

Chvilka_poezie.pps

Vynikající Ladislav Jakl z IVK proti havlistovi Igoru Lukešovi z Bostonu

 

HLOUPÁ  HUSA NA PROVÁZKU Olivie Žižková 

Kdo týrá zvířata nesmí odejít od soudu s podmínkou

Velikonoce jsou cesta do Božího království

Voliči prohlédli Drahošovu prázdnotu - prohrála nepolitická politika

Návrat otce kardinála Josefa Berana domů

Václav Klaus: "Vystupme z Unie, dokud je čas!

Niegel Farage: Češi jděte si pro exit!

 

Prezident Zeman k negativním vlivu islámismu na Evropu

Cyril Höschl: Atmosféra ve společnosti je sociálně demokraticko levicově rozbředlá

 Evropská civilizace stojí a padá s křížem

 

Marine Le Pen hovoří v EP o imigraci

EU porušuje svou vlastní Lisabonskou smlouvu 

 

Ringo Čech: Evropa byla zničena

Co je islám dodpravdy - výklad 

Zoufalost francouzské policie  aneb k čemu vede multikulturalismus Macrona

 

Požehnané Vánoce - výklad smyslu Vánoc

cz.Dear Child Jesus, I am your little sheep 

Kardinál Tomášek, morální autorita za komunistické diktatury 

Video Kardinál Tomášek - významná osobnost našich dějin

Toto video řekne vše o tom, proč zrušit bestiální kožešinové firmy. Je to opravdu děs!

Závidíme Maďarům  Viktora Orbána 

Bjorn Lomborg: Zchlaďte hlavy

Členové redakční rady Fragmentů v diskusi na youtube o ČT

 

 

 

 

 

 

 

STRAŠIDLA ZE ZÁLESÍ

 

ÚVODNÍ FOTA A VIDEA

NEJVÍCE ČTENÉ ČLÁNKY

Kliknutím na obrázek získáte článek


Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %