Tomáš Halík pohrdá nejen občany, ale i ústavou Doporučený

Václav moravec se svými hosty v Otázkách zase perlil Václav moravec se svými hosty v Otázkách zase perlil

Tomáš Halík v Otázkách Václava Moravce svými výroky o stavu naší země potvrdil že silně pohrdá občany a tím pádem i ústavou. Zřejmě ji ve své povýšenosti ani neotevřel. Jinak by věděl, že je v ní psáno: „Lid je zdrojem veškeré státní moci; vykonává ji prostřednictvím orgánů moci zákonodárné, výkonné a soudní. Ústavní zákon může stanovit, kdy lid vykonává státní moc přímo.“ Kdyby tuto větu znal, nemohl by vyslovit protimluv:  „Přímá demokracie způsobí likvidaci právního státu a demokracie.“  ASice na druhou stranu přiznal, že liberální demokracie jím respektovaná je v krizi, ale hned dodal, že nahradit ji demokracií přímou by bylo by tragické. Z výše uvedeného plyne, že nemá vůbec žádné ponětí o tom, co je hlavním znakem demokracie, ale pouze se snaží navodit v lidech pocit, že jejich názor je ten až vůbec poslední, který nesmí o důležitých věcech rozhodovat. Mohou si zvolit předem najmenované politiky, nejlépe jeho kamarády, a to je tak vše. Větší pravomoci dostat nemohou, jelikož na jejich názor nejsou pseudoelitáři jako je on zvědaví.

Demokracie je z definice vláda lidu a díky tomu je přímá demokracie  nejdemokratičtější a tím pádem nejspravedlivější politický systém na světě. V Evropě ho preferuje například Švýcarsko a perfektně tam funguje. Žádná tragédie se tam neděje a Švýcaři jsou na něj právem hrdi.

Proto nejde tak bohorovně  odsoudit hnutí SPD, které má přímou demokracii základním bodem svého politického působení a dělá maximum proto, aby se stala důležitou součástí politického systému České republiky. Zvláště v době, když současní politici pouze bojují o posty v Parlamentu a ve vládě a obsah politiky se napříč stranami vytrácí. Jen neustále jeden na druhého házejí špínu namísto aby lidem nabídli co by chtěli dobrého pro ně udělat oni.

Zveřejněno v POLITIKA

Nejnovější od IVANA HASLINGEROVÁ, šéfredaktorka revue FRAGMENTY

Související položky (podle značky)

Odebírejte Fragmenty

 

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %